top of page

... Корисно и за родитеље ...

Writer's picture: Drag SnerDrag Sner

Updated: Dec 12, 2024



Припреме, тј. пред-тренинг за децу најмлађег узраста која почињу да тренирају такмичарско пливање почиње годину дана или нешто пре десете године. На самом почетку, тренинзи су облик најблаже нијансе тренинга, који постепеном прогресијом даје основу за прогресивно и систематично напредовање у наредним тренинзима.


После неколико година добро осмишљеног оптималног перформанс тренинга, тренинг добија форму која је основа за максимизирање брзинске издржљивости, максималне експлозивне снаге и употребе максималне силе у пливању.


Управо је ово коначан облик обуке са којим почињете негде у годинама пунолетства. Ово је једини сигуран начин да се искористи пуни потенцијал такмичарског пливања који свако дете од почетка има у себи.


Најмлађи узрасти деце се од самог почетка припремају за овај вид тренинга, па се кроз игру, музику и занимљиве покрете ради стабилизација, координација, функционалност и мишићна издржљивост. Покрети у вежбама су прилагођени спорту којим се деца баве.


Такмичарски спорт и професионализам значе већи ниво посвећености. Неопходно је, после пар година, осмислити индивидуалне тренинге који ће конкретно креирати програм периодизације и специфичну стратегију за сваког такмичара која је за њега максимално ефикасна.


Посвећеност, креативност и знање тренера су од највеће важности ако тежите врхунским резултатима. Једноставно речено, врхунски тренер значи и врхунске резултате.


Што се тиче најмлађих пливача, вежбе на сувом које дају најбоље резултате, су лагано поскакивање, чучањ, искорак, замах, ротације руку, покрети тела који ангажују све мишиће, посебно оне који су најангажованији у току пливања.


Већ на почетку ћете приметити да немају сва деца исте способности, али то не значи да касније неће бити бољи пливачи. Много је фактора који морају да се поклопе да би се створио врхунски спортиста, а многе ствари тек почињу касније у наредним циклусима тренинга.


Свако има своју шансу и немојте никога прерано отписивати!


Следећа група, односно деца старија од десет година, која већ имају одрађене тренинге основне обуке за најмлађе и континуитет обуке од најмање једне године за старије , крећу у овом узрасту са напреднијим програмом обуке.


То је заправо период у коме деца улазе у пубертет и њихов психо-физички развој у овом периоду је најинтензивнији.


Наравно, програм обуке морате прилагодити наглим психофизичким и физиолошким променама кроз које деца овог узраста пролазе. Ово је можда и најзахтевнији и најважнији период за спортисте који желе да се професионално такмиче.


Ако желите да створите врхунског спортисту, а можда и шампиона у пливању, онда је ово идеалан тренутак да кренете са индивидуалним тренинзима, који ће бити стриктно прилагођени психофизичким карактеристикама детета.


Да би деца овог узраста што брже напредовала, обука се у овом периоду мора значајно променити.

Од овог тренутка, у циљу максималног напредовања, тренинзи се раде на потпуно другачији начин од тренинга у претходном периоду. Наравно, подразумева се да су деца у континуираном пливачком тренингу најмање две године и да су деца овог узраста већ научила све исправне обрасце кретања у пливању и већ поседују основну брзинску издржљивост у пливању.


У зависности од тога о којој дисциплини се ради и која деоница пливања је „нападнута” тренингом, вежбе на сувом се биомеханички битно разликују.

На пример:

Једна од основних вежби коју деца почињу да раде (прво без тежине) је већ познато „мртво дизање“. У овој вежби, у зависности од нивоа на који се спуштате трупом током прегиба, и степена савијања колена, зависи да ли ћете погодити задњи део ногу, доњи део леђа или глутеусе. У зависности од датог покрета, брзине извођења, броја понављања итд. такође зависи да ли ћете имати највећи ефекат. Наравно, морате имати и компатибилност са тренингом пливања тог или следећег дана у базену како бисте имали максималну корист у својој пливачкој дисциплини.


Једна ствар која је иста за све пливаче у овој причи о тренингу је експлозивна сила и брзина током завеслаја рукама и ногама, коју морате прогресивно стварати код такмичара. Реч је о интензитету и начину на који радите тачно вежбе. Супер сетови су дизајнирани да таложе сирову снагу у мишићима и претварају је у експлозивну силу којом пливач попут торпеда дроби воду и муњевито стиже до циља.


Ово је једина права припрема за период који следи и води до професионализма и неизбежних врхунских резултата.


У овом наредном периоду, који код неке деце почиње од шеснаесте, а код неких тек од осамнаесте године, обука се подиже на виши ниво.


Постигнуто се одржава, а понављајућа експлозивна сила надограђује, чиме се постиже оптималан физички и физиолошки учинак.


Ја сам у претходном периоду испратио све три групе деце ( 1. деца до десете године. деца од десете до шеснаесте и децa преко шеснаесте године )


Свака од претходних констатација је потпуно проверена у току самих тренинга у претходних годину дана а неки резултати су долазили изненађујуће брзо.


Мене је лично изненедио велики помак у извођењу технике и страховити прилив енергије код деце, са додавањем само пар компатибилних вежби за тонус мишића који су најангажованији у њиховим техникама пливања.


Сувопарни досадни и једнобразни тренинзи и потпуно несврсисходне вежбе само мрцваре мишиће деци и доводе до континуираног осећаја преморености па деца једва чекају завршетак тренинг.


Уколико им дате праве вежбе и у току тренинга и сами осете да постају бољи у томе што раде, имаћете јак такмичарски дух и менталитет победника и резултате који морају бити врхунски.


Магија тренингa је максимално постигнута када схватите да су ваша предвиђања успеха превазиђена а пехари и медаље нанизане.


Срце вам је онда, као тренеру, срећно и задовољно...

312 views0 comments

Recent Posts

See All

Commentaires


©2023 by What Kind of Training is Best for You. Proudly created with Wix.com

bottom of page